Grandininis pjūklas – patarimai, kaip saugiai juo naudotis
-
Grandininiai pjūklai yra itin naudingi įrankiai, tinkantys įvairioms užduotims – nuo malkų pjovimo iki medžių kirtimo. Tačiau jie taip pat gali būti labai pavojingi, jei naudojami netinkamai. Nesvarbu, ar esate profesionalus arboristas, ar namų savininkas, naudojantis grandininį pjūklą sodo darbams, labai svarbu pirmenybę teikti saugumui. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines saugos praktikas ir naudingus patarimus, kaip naudoti grandininį pjūklą.
Dažniausiai naudojamos apsauginės priemonės
Pirmoji ir svarbiausia saugumo taisyklė – dėvėti tinkamą apsauginę įrangą. Štai pagrindinės asmeninės apsaugos priemonės:
Akių apsaugos priemonės
Dėvėkite apsauginius akinius arba veido skydelį, kad apsaugotumėte akis nuo skraidančių šiukšlių.
Klausos apsaugos priemonės
Naudokite ausų kamščius arba ausines, kad apsaugotumėte klausą nuo didelio grandininio pjūklo triukšmo.
Galvos apsaugos priemonės
Dėvėkite apsauginį šalmą, kad apsaugotumėte galvą nuo krintančių šakų ar kitų objektų.
Pėdų ir kelių apsauga
Dėvėkite plieniniais pirštais sustiprintus batus su neslystančiu padu, kad apsaugotumėte kojas nuo sužeidimų. Ant kelių gali prireikti specialių antkelių, kai dirbate atsiklaupę.
Rankų apsauga
Naudokite patvarias pirštines, kad apsaugotumėte rankas nuo grandininio pjūklo aštrių dantų.
Visada turėkite po ranka vaistinėlę, kurioje būtų bintai, turniketai, kitos slaugos priemonės.
Susipažinkite su savo grandininiu pjūklu
Prieš pradėdami naudoti grandininį pjūklą, perskaitykite gamintojo instrukcijas ir susipažinkite su skirtingomis pjūklo dalimis. Įsitikinkite, kad žinote, kaip pjūklą užvesti ir sustabdyti, taip pat kaip reguliuoti grandinės įtempimą. Taip pat patikrinkite, ar grandinė tinkamai sutepta, o kuro ir alyvos lygiai yra pakankami.
Planuokite savo darbą
Prieš pradėdami darbą, suplanuokite veiksmus. Įvertinkite teritoriją, kurioje dirbsite, ir nustatykite galimus pavojus, tokius kaip elektros linijos, nelygus gruntas ar kliūtys, galinčios trukdyti judėti. Išvalykite teritoriją nuo žmonių ir gyvūnų bei įsitikinkite, kad turite aiškų pabėgimo kelią nelaimės atveju.
Naudokite tinkamą techniką – skirtingų galingumų grandininiai pjūklai
Darbo su grandininiu pjūklu metu naudokite tinkamą techniką. Laikykite pjūklą abiem rankomis ir tvirtai suimkite. Pjūklą laikykite arti kūno ir naudokite visą kūną pjūklo judesiams valdyti. Nepersistenkite spaudžiant pjūklą per medį – leiskite pjūklui atlikti darbą.
Nedirkite vieni
Niekada nedirbkite vieni, naudodami grandininį pjūklą. Turėkite šalia bent vieną žmogų, kuris galėtų jums padėti nelaimės atveju. Šis asmuo taip pat turėtų būti susipažinęs su grandininių pjūklų saugumo taisyklėmis ir žinoti, kaip naudoti pjūklą.
Darykite pertraukas: pjūklas gali užkaisti
Darbas su grandininiu pjūklu gali būti fiziškai sunkus, todėl reguliariai darykite pertraukas poilsiui ir hidratacijai. Tai padės išvengti nuovargio bei išlaikyti budrumą ir susikaupimą.
Prižiūrėkite pjūklą
Tinkamai prižiūrėkite savo grandininį pjūklą, kad jis būtų geros būklės. Laikykite pjūklą švarų ir be šiukšlių, reguliariai galąskite grandinę. Taip pat tikrinkite pjūklą dėl galimų pažeidimų ar nusidėvėjimo ir nedelsdami keiskite nusidėvėjusias ar pažeistas dalis.
Visada pirmenybę teikite saugumui: dėvėkite tinkamą apsauginę įrangą, susipažinkite su pjūklu, planuokite savo darbą, naudokite tinkamą techniką, dirbkite su partneriu, darykite pertraukas ir tinkamai prižiūrėkite pjūklą. Laikydamiesi šių saugos praktikos ir patarimų, galite sumažinti traumų riziką ir naudotis gerai prižiūrimu grandininiu pjūklu saugiai bei efektyviai.